Valtiokonttorin sihteerit

Valtiokonttorin sihteerit

Yhdysvaltain valtiovarainministeriölle on annettu laaja valikoima tehtäviä ja tehtäviä. Rahatoimintojen, kuten budjettien, verojen ja rahantuotannon ja -kierron, lisäksi valtiovarainministeriö valvoo myös kriittisiä toimintoja täytäntöönpanossa, talouspolitiikan kehittämisessä ja kansainvälisistä sopimuksista käytävissä neuvotteluissa.

Palvelun päivämäärät

Sihteeri

Nimittänyt

11. syyskuuta 1789 - 31. tammikuuta 1795

Alexander HamiltonWashington

3. helmikuuta 1795 - 3. maaliskuuta 1797

Oliver Wolcott Jr.Washington

4. maaliskuuta 1797 - 31. joulukuuta 1800

John Adams

1. tammikuuta 1801 - 3. maaliskuuta 1801

Samuel DexterJohn Adams

4. maaliskuuta 1801 - toukokuu. 13, 1801

Jefferson

14. toukokuuta 1801 - 3. maaliskuuta 1809

Albert GallatinJefferson

4. maaliskuuta 1809 - 8. helmikuuta 1814

Madison

9. helmikuuta 1814 - 5. lokakuuta 1814

George W. CampbellMadison

6. lokakuuta 1814 - 21. lokakuuta 1816

Alexander J. DallasMadison

22. lokakuuta 1816 - 3. maaliskuuta 1817

William H.CrawfordMadison

4. maaliskuuta 1817 - 6. maaliskuuta 1825

Monroe

7. maaliskuuta 1825 - 5. maaliskuuta 1829

Richard RushJ.Q. Adams

6. maaliskuuta 1829 - 20. kesäkuuta 1831

Samuel D. InghamJackson

8. elokuuta 1831 - 28. toukokuuta 1833

Louis McLaneJackson

29. toukokuuta 1833 - 22. syyskuuta 1833

William J. DuaneJackson

23. syyskuuta 1833 - 25. kesäkuuta 1834

Roger B. TaneyJackson

1. heinäkuuta 1834 - 3. maaliskuuta 1837

Levi WoodburyJackson

4. maaliskuuta 1837 - 3. maaliskuuta 1841

Van Buren

4. maaliskuuta 1841 - 4. huhtikuuta 1841

Thomas EwingW.H. Harrison

5. huhtikuuta 1841 - 11. syyskuuta 1841

Tyler

13. syyskuuta 1841 - 1. maaliskuuta 1843

Walter EteenpäinTyler

8. maaliskuuta 1843 - 2. toukokuuta 1844

John C. SpencerTyler

4. heinäkuuta 1844 - 4. maaliskuuta 1845

George M.BibbTyler

5. maaliskuuta 1845 - 7. maaliskuuta 1845

Polk

8. maaliskuuta 1845 - 5. maaliskuuta 1849

Robert J. WalkerPolk

8. maaliskuuta 1849 - 9. heinäkuuta 1850

William M. MeredithTaylor

10. heinäkuuta 1850 - 22. heinäkuuta 1850

Fillmore

23. heinäkuuta 1850 - 6. maaliskuuta 1853

Thomas CorwinFillmore

7. maaliskuuta 1853 - 6. maaliskuuta 1857

James GuthriePuhkaista

7. maaliskuuta 1857 - 8. joulukuuta 1860

Howell CobbBuchanan

12. joulukuuta 1860 - 14. tammikuuta 1861

Philip F. ThomasBuchanan

15. tammikuuta 1861 - 6. maaliskuuta 1861

John A.DixBuchanan

7. maaliskuuta 1861 - 30. kesäkuuta 1864

Lohi P. ChaseLincoln

5. heinäkuuta 1864 - 3. maaliskuuta 1865

William P. FessendenLincoln

9. maaliskuuta 1865 - 15. huhtikuuta 1865

Hugh McCullochLincoln

16. huhtikuuta 1865 - 3. maaliskuuta 1869

A. Johnson

12. maaliskuuta 1869 - 16. maaliskuuta 1873

George S.BoutwellMyöntää

17. maaliskuuta 1873 - 3. kesäkuuta 1874

William A. RichardsonMyöntää

4. kesäkuuta 1874 - 20. kesäkuuta 1876

Benjamin H.BristowMyöntää

7. heinäkuuta 1876 - 3. maaliskuuta 1877

Erä M.MorrillMyöntää

4. maaliskuuta 1877 - 9. maaliskuuta 1877

Hayes

10. maaliskuuta 1877 - 3. maaliskuuta 1881

John ShermanHayes

8. maaliskuuta 1881 - 19. syyskuuta 1881

William WindomKarvinen

20. syyskuuta 1881 - 13. marraskuuta 1881

Arthur

14. marraskuuta 1881 - 4. syyskuuta 1884

Charles J. FolgerArthur

5. syyskuuta 1884 - 30. lokakuuta 1884

Walter Q. GreshamArthur

31. lokakuuta 1884 - 3. maaliskuuta 1885

Hugh McCullochArthur

4. maaliskuuta 1885 - 7. maaliskuuta 1885

Cleveland

8. maaliskuuta 1885 - 31. maaliskuuta 1887

Daniel ManningCleveland

1. huhtikuuta 1887 - 6. maaliskuuta 1889

Charles S. FairchildCleveland

7. maaliskuuta 1889 - 29. tammikuuta 1891

William WindomB. Harrison

25. helmikuuta 1891 - 3. maaliskuuta 1893

Charles FosterB. Harrison

4. maaliskuuta 1893 - 6. maaliskuuta 1893

Cleveland

7. maaliskuuta 1893 - 3. maaliskuuta 1897

John G. CarlisleCleveland

4. maaliskuuta 1897 - 5. maaliskuuta 1897

McKinley

6. maaliskuuta 1897 - 14. syyskuuta 1901

Lyman J.GageMcKinley

5. syyskuuta 1901 - 31. tammikuuta 1902

T. Roosevelt

1. helmikuuta 1902 - 3. maaliskuuta 1907

L.M. ShawT. Roosevelt

4. maaliskuuta 1907 - 7. maaliskuuta 1909

George B.CortelyouT. 8, 1909 - 5. maaliskuuta 1913

Franklin MacVeaghTaft

6. maaliskuuta 1913 - 15. joulukuuta 1918

W.G. McAdooWilson

16. joulukuuta 1918 - 1. helmikuuta 1920

Carter -lasiWilson

2. helmikuuta 1920 - 3. maaliskuuta 1921

David F. HoustonWilson

4. maaliskuuta 1921 - 2. elokuuta 1923

Andrew W.MellonKovettuminen

3. elokuuta 1923 - 3. maaliskuuta 1929

Coolidge

4. maaliskuuta 1929 - 12. helmikuuta 1932

Pölynimuri

13. helmikuuta 1932- 4. maaliskuuta 1933

Ogden L.MillsPölynimuri

5. maaliskuuta 1933 - 31. joulukuuta 1933

William H. WoodinF.D. Roosevelt

1. tammikuuta 1934 - 12. huhtikuuta 1945

Henry Morgenthau Jr.F.D. Roosevelt

12. huhtikuuta 1945 - 22. heinäkuuta 1945

Truman

23. heinäkuuta 1945 - 23. kesäkuuta 1946

Fred M. VinsonTruman

25. kesäkuuta 1946 - 20. tammikuuta 1953

John W. SnyderTruman

21. tammikuuta 1953 - 29. heinäkuuta 1957

George M. HumphreyEisenhower

29. heinäkuuta 1957 - 20. tammikuuta 1961

Robert B. AndersonEisenhower

21. tammikuuta 1961 - 22. marraskuuta 1963

Douglas DillonKennedy

22. marraskuuta 1963 - 1. huhtikuuta 1965

PAUNAA. Johnson

1. huhtikuuta 1965 - 20. joulukuuta 1968

Henry H. FowlerPAUNAA. Johnson

21. joulukuuta 1968 - 20. tammikuuta 1969

Joseph W. BarrPAUNAA. Johnson

22. tammikuuta 1969 - 10. helmikuuta 1971

David M. KennedyNixon

11. helmikuuta 1971 - 12. kesäkuuta 1972

John B. ConnallyNixon

12. kesäkuuta 1972 - 8. toukokuuta 1974

George P. SchultzNixon

8. toukokuuta 1974 - 9. elokuuta 1974

William E.SimonNixon

9. elokuuta 1974 - 20. tammikuuta 1977

Ford

23. tammikuuta 1977 - 4. elokuuta 1979

W. Michael BlumenthalCarter

7. elokuuta 1979 - 20. tammikuuta 1981

G. William MillerCarter

22. tammikuuta 1981 - 1. helmikuuta 1985

Donald T. ReganReagan

4. helmikuuta 1985 - 17. elokuuta 1988

James A. Baker, IIIReagan

15. syyskuuta 1988 - 19. tammikuuta 1989

Nicholas F.BradyReagan

20. tammikuuta 1989 - 17. tammikuuta 1993

G.H.W. Puska

20. tammikuuta 1993 - 22. joulukuuta 1994

Lloyd M. BentsenClinton

11. tammikuuta 1995 - 2. heinäkuuta 1999

Robert E. RubinClinton

2. heinäkuuta 1999 - 20. tammikuuta 2001

Lawrence H. SummersClinton

20. tammikuuta 2001 - 31. joulukuuta 2002

Paul H. O`NeillG.W. Puska

3. helmikuuta 2003 - 30. toukokuuta 2006

John W. SnowG.W. Puska

30. toukokuuta 2006 - läsnä

Henry M.Paulson Jr.G.W. Puska

Valtiokonttorin ensimmäistä sihteeriä Alexander Hamiltonia pidetään usein Amerikan historian suurimpana. Andrew W. Mellonia, joka palveli Hardingin, Coolidgen ja Hooverin republikaanien hallinnossa, pidetään toisinaan toisena.


Katso video: Breaking! Israel Under Simultaneous Attack! Irans Invisible Attack! Underestimating Russia?